Terapia komórkowa naprawia uszkodzenia rogówki

Biotechnologia medyczna

Naukowcy z Massachusetts Eye and Ear Infirmary przeprowadzili pierwszą fazę badania klinicznego nowej terapii komórkowej, która może przywrócić wzrok pacjentom z poważnymi uszkodzeniami rogówki.

Terapia, zwana CALEC (cultivated autologous limbal epithelial cell transplantation), polega na pobraniu niewielkiej ilości komórek ze zdrowego oka pacjenta i ich namnożeniu w laboratorium. Następnie komórki są przeszczepiane do oka z uszkodzoną rogówką.

Badanie przeprowadzono z udziałem 4 pacjentów z poważnymi uszkodzeniami rogówki spowodowanymi oparzeniami chemicznymi. Po 12 miesiącach obserwacji wszyscy pacjenci zanotowali poprawę.

„Nasze wstępne wyniki sugerują, że CALEC może być obiecującą terapią dla pacjentów z nieuleczalnymi uszkodzeniami rogówki” – powiedział główny badacz dr Ula Jurkunas z Massachusetts Eye and Ear Infirmary. „Martwiliśmy się, że nie będziemy w stanie znaleźć bezpiecznej i skutecznej terapii dla tych pacjentów. CALEC daje nam nadzieję, że w końcu będziemy mogli im pomóc”.

CALEC jest pierwszą terapią komórkową dedykowaną dla uszkodzeń rogówki, która jest testowana w Stanach Zjednoczonych.

W dalszej fazie badania naukowcy planują przetestować CALEC u większej grupy pacjentów. Mamy nadzieję, że terapia ta wkrótce stanie się dostępna dla wszystkich tych pacjentów, którzy jej potrzebują.

Więcej informacji:

  • Massachusetts Eye and Ear Infirmary: https://www.masseyeandear.org/
  • National Eye Institute: https://nei.nih.gov/
  • National Institutes of Health: https://www.nih.gov/

1 thought on “Terapia komórkowa naprawia uszkodzenia rogówki

Comments are closed.