Niezawodne i wydajne – dygestoria LabAirTec

Dygestorium, czyli wyciąg laboratoryjny, jest istotną częścią wyposażenia każdego laboratorium. Podstawowym zadaniem dygestorium jest zapobieganie wydostawaniu się do atmosfery laboratorium szkodliwych substancji, takich jak np. trucizny, szkodliwe i nieprzyjemne opary. Dodatkowo wyciąg chroni przed ewentualnym powstaniem mieszaniny wybuchowej, a w konsekwencji eksplozjami oraz pożarami. Dzięki ciągłemu systemowi wymuszonej wentylacji wyciąg efektywnie dba o bezpieczeństwo. O zaletach dygestoriów renomowanej marki LabAirTec opowiadają eksperci DANLAB

Dygestorium to komora o kształcie przypominającym dużą szafę, wraz z odpowiednim wentylatorem, który wydmuchuje powietrze poza pomieszczenie laboratorium. By zminimalizować hałas, wentylator najczęściej umiejscowiony jest na dachu.

Dygestorium – rodzaje urządzeń i ich właściwości

Dygestoria mogą być nastołowe, czyli montowane na blacie lub stole laboratoryjnym oraz wolnostojące o niezależnej konstrukcji.
Wśród dostępnych na rynku urządzeń szczególnie wyróżniają się dygestoria LabAirTec – bezpieczne, wydajne i łatwe w obsłudze, zachowujące najwyższe standard techniczne. Dygestoria LabAirTec występują w kilku wersjach

Najprostsza wersja tego urządzenia to wersja S1. Takie dygestoria wyposażone są w: system Bypass (cechują go specjalnie zaprojektowane szczeliny wlotu powietrza przy krawędzi blatu, przedniej prowadnicy oraz boku przedniej ramy, które gwarantują zbliżony do laminarnego przepływ powietrza), moduły wyciągu powietrza (zoptymalizowane profile przepływu powietrza zwiększają wyniki pracy), system monitoringu i kontroli (znajduje się on na wysokości oczu, jego obsługa jest intuicyjna), szufladę na media (zapewnia bezpieczeństwo podczas i instalacji i użytkowania) oraz przednią ramę (tu zintegrowane są wszystkie funkcje kontrolne i monitorujące, interfejs i system bypass).

<img src=http://e-biotechnologia.pl/obrazki/dygestorium_A3.jpg width=”300″>
Automatyczny ogranicznik frontowy

Wersja S2 dygestorium wzbogacona jest o kontrolę przepływu objętości powietrza, dzięki czemu strumień objętości usuwanego powietrza pozostaje na podobnym poziomie przez cały czas pracy.
Jeszcze bogatszą wersją jest S3, posiadającą automatyczny ogranicznik frontowy. Kontrola przepływu powietrza jest regulowana poprzez monitorowanie pozycji frontowego okna i w połączeniu z automatycznym zamknięciem okna znacznie redukuje koszty działania.
Model S4 zawiera dodatkowo aktywny wlot powietrza. Oznacza to, że przy otwartym oknie frontowym przepływ powietrza jest prowadzony ku modułom wydmuchu powietrza. Objętość powietrza wydmuchiwanego jest zredukowana, co obniża koszty eksploatacyjne.

Ogromną zaletą dygestoriów LabAirTec jest fakt, iż nie posiadają podwójnej tylnej ściany. Odciąg powietrza odbywa się przez opatentowany system opatentowanych paneli odciągowych, które można w łatwy sposób zdemontować, wyczyścić i zdezynfekować. Takie rozwiązanie tylnej ściany w znaczący sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, gdyż zdezynfekowane i czyste elementy to bezpieczeństwo użytkownika. Moduły dodatkowo mogą pełnić funkcję „kratownicy”, co ułatwia prace wewnątrz komory.
Dygestorium bezodciągowe Green

Godnym uwagi jest dygestorium LabAirTec Green – dygestorium, które nie wymaga podłączenia do wentylacji więc możliwe do zainstalowania w każdym miejscu w laboratorium, co jest szczególnie ważne w przypadku miejsc gdzie nie ma dobrze działającej (lub nie ma wcale) sieci wentylacyjnej lub np. w miejscach zabytkowych gdzie nie ma możliwości ingerencji w fasadę lub dach budynku (np. pracownie konserwacji w muzeach, pałacach, galeriach sztuki itp). Dygestorium LabAirTec Green jest „przyjazne dla środowiska”, jest bezpieczne, wydajne i energooszczędne. Urządzenie wyposażone jest w nowoczesną technologię filtracji Neutrodine, czyli system filtracji, za pomocą którego możliwe jest skuteczne filtrowanie kwasów, rozpuszczalników oraz zasad na tym samym filtrze.
Dlaczego ważna jest wysoka jakość urządzenia

Dygestoria są podstawowym narzędziem pracy w zdecydowanej większości laboratoriów: w laboratoriach przemysłowych, sanepidach, zakładach wodociągowych, także na uczelniach. Bez nich trudno wyobrazić sobie zachowanie standardów pracy w laboratorium, gdzie przeprowadzana jest np. synteza laboratoryjna, a szkodliwe substancje mogą się rozprzestrzeniać wokół. Dlatego tak istotne jest, aby urządzenia posiadały odpowiednią konstrukcję i ergonomię.

Brak rozeznania rynku, mała znajomość dostępnych rozwiązań i sugerowanie się tylko ceną to najczęstsze błędy popełniane przy zakupie dygestoriów. Tymczasem urządzenie wątpliwej jakości już po paru miesiącach może zacząć korodować i nie zapewniać odpowiedniego odprowadzenia oparów i gazów.
Niewłaściwe dygestorium może narazić pracujących przy urządzeniu chemików na kontakt z oparami i chemikaliami, zaś skutki pracy w takich warunkach będą odczuwalne nawet po wielu latach.

Dygestoria wyciągowe i bezwyciągowe oferowane przez firmę DANLAB to urządzenia sprawdzone na rynku. Konstrukcja dygestoriów marki LabAirTec jest unikalna i sprawdzona w wielu krajach; używa ich ponad połowa laboratoriów farmaceutycznych w Szwajcarii.