Dlaczego w laboratorium potrzebne są membranowe pompy próżniowe

Wiele procesów zachodzących w laboratoriach wymaga użycia pompy próżniowej, która służy do usuwania gazów w zamkniętej przestrzeni. Szczególnie polecane w pracy laboratoryjnej są membranowe pompy próżniowe – o wysokiej odporności chemicznej i niskim poziomie wibracji, wyposażone w elektroniczny kontroler próżni. Kontroler próżni pozwala w sposób ciągły dostosowywać objętość przepływu do wymagań procesu.

Pompa próżniowa pozwala wytworzyć ciśnienie niższe od atmosferycznego, wymagane do wielu procesów zachodzących w laboratoriach lub służy jako urządzenie wspomagające pracę innych urządzeń. Poprzez wytworzenie podciśnienia w zamkniętej przestrzeni wytwarza warunki zbliżone do próżni, co jest potrzebne np. do filtracji i destylacji rozpuszczalników i kwasów, w procesie osuszania, przygotowywania próbek, kontroli ścieków i innych procesach analitycznych.

Istnieje kilka rodzajów pomp próżniowych, dzielonych ze względu na sposób działania. Są to: pompy próżniowe objętościowe, strumieniowe, jonowo-magnetyczne, molekularne, jonowo-sorpcyjne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Tym, co je szczególnie charakteryzuje jest: ciśnienie końcowe, szybkość pompowania oraz zależność tej szybkości od ciśnienia, a także wydajność (podawana zazwyczaj w m3 wypompowywanego gazu w jednostce czasu). Bardzo ekonomicznym i niezawodnym wyborem są membranowe bezolejowe pompy próżniowe, które można znaleźć w ofercie firmy DANLAB. Pompy bezolejowe nie wymagają regularnego uzupełniania olejem, są niedrogie w eksploatacji, a jednocześnie można uznać je za „długowieczne”.

Najlepsze membranowe pompy próżniowe

W branży laboratoryjnej szczególnie cenione są membranowe pompy próżniowe niemieckiego producenta VaccuubrandFirma Vacuubrand posiada ponad 50-letnie doświadczenie w tworzeniu innowacyjnych i niezawodnych rozwiązań w zakresie wykorzystania próżni w Państwa laboratoriach. Pompy membranowe mogą być: jednostopniowe (osiągają próżnię końcową do 70 mbar), dwustopniowe (osiągają próżnię końcową do 7 mbar), trzystopniowe (osiągają próżnię końcową do 1.5 mbar) oraz czterostopniowe (osiągają próżnię końcową do 0.6 mbar).

Pompy te mają szereg zalet o istotnym znaczeniu w codziennej pracy w laboratorium. Posiadają opatentowany nowoczesny układ napędowy, który zapewnia bardzo cichą pracę z wyjątkowo niskim poziomem wibracji oraz zawór balastu gazowego, który zapewnia najwyższą próżnię podczas pracy z kondensującymi się parami Dzięki wykonaniu z fluoropolimerów pompy są odporne na opary chemiczne. Komory pompujące są oddzielone hermetycznie od układu napędowego i zapewniają długą żywotność części mechanicznych.

Ponieważ są to pompy bezolejowe, użytkownicy ponoszą niższe koszty serwisowe w porównaniu do pomp olejowych. Wszystkie pompy Vaccuubrand spełniają wymagania kategorii urządzeń ATEX 3. Dodatkową zaletą jest niski koszt eksploatacji, długie okresy „międzyobsługowe” i łatwość czyszczenia urządzenia dzięki gładkim powierzchniom.

Szczególnie polecane są membranowe pompy próżniowe wyposażone w regulator próżniowy CVC 3000 z przejrzystym menu tekstowym i zintegrowanym odpowietrznikiem, co ułatwia obsługę i pozwala na bieżąco sterować próżnią. Regulator próżniowy CVC 3000 jest na standardowym wyposażeniu serii pomp MV.

Pompa próżniowa a bezpieczeństwo pracy

Podobnie jak inne urządzenia laboratoryjne, również pompa próżniowa powinna być sprzętem wysokiej jakości. Wybór złego urządzenia wiąże się z licznymi błędami, takimi jak: nieodpowiednia wydajność urządzenia, częste wymiany materiałów eksploatacyjnych i wysokie koszty serwisu, znaczne koszty energii, a nawet zniszczenie pompy.

Sprawdzone na rynku membranowe pompy próżniowe firmy Vacuubrand oferuje firma DANLAB. Produkty te są unikalne na rynku polskim, wykonane są według najwyższych standardów przez producenta o 50-letnim doświadczeniu. DANLAB zapewnia dodatkowo kompetentne doradztwo, szybką dostawę i certyfikowany autoryzowany serwis.