W akceleratorze MIT Enterprise Forum Poland wzięło udział 18 startupów, wyselekcjonowanych z ponad 100 najlepszych, młodych firm technologicznych. Decyzją jurorów 5. edycji MIT Enterprise Forum Poland biotechnologiczna spółka Bioavlee zdobyła jedną z głównych nagród: m.in. weźmie udział w bootcampie w Bostonie. Testy wskazują, że skuteczność metody dyfrakcji laserowej, opatentowanej przez Bioavlee, jest bliska 98%.
MIT Enterprise Forum Poland to jeden z największych w Polsce akceleratorów dla startupów technologicznych. Spośród ponad 100 firm, aplikujących do programu, zespół polskich i międzynarodowych ekspertów wybrał 18 przedsiębiorców, rozwijających unikalne technologie. Przedsiębiorcy w ramach akceleratora przez 3 miesiące dopracowywali z polskimi i międzynarodowymi ekspertami modele biznesowe swoich przedsięwzięć. Najlepsi mogą liczyć na wieloetapowe wsparcie akceleratora rodem z USA. Podczas 5. edycji MIT Enterprise Forum Poland to biotechnologiczne Bioavlee wygrało udział w bootcampie w Bostonie.
– Wyjazd do USA otwiera kolejne drzwi nie tylko dla naszej technologii identyfikacji mikroorganizmów, ale także dla komercjalizacji naszych produktów na globalnym rynku kosmetycznym. Dzięki spotkaniom z tutorami w Stanach doszlifujemy biznes – podkreśla Michał Wronecki, prezes Bioavlee.
Innowacyjna metoda dyfrakcji laserowej, opatentowana w 2016 r. przez Bioavlee, jest odpowiedzią na potrzeby rynku kosmetycznego. – Produkty kosmetyczne przed wprowadzeniem na rynek są oceniane pod względem bezpieczeństwa ich stosowania. Nasze rozwiązanie pozwala niewielkim kosztem skutecznie ocenić bezpieczeństwo produktu poprzez uzyskanie „odcisku palca” badanych mikroorganizmów, dzięki dyfrakcji światła na koloniach drobnoustrojów. Patent ten zastosowaliśmy w autorskim systemie Avlee 650 – dodaje Wronecki.
Avlee 650 rozwijane jest przez zespół R&D Bioavlee od 2015 r. Wykorzystanie chmury obliczeniowej oraz samouczących się algorytmów w systemie umożliwia dokładną i automatyczną identyfikację drobnoustrojów. Skuteczność identyfikacji drobnoustrojów metodą dyfrakcji laserowej jest bliska 98%, co oznacza efektywność zbliżoną do analizy genetycznej.
– Z tą różnicą, że nasz produkt łączy najwyższą skuteczność ze znacznie niższymi kosztami i krótszym czasem badań. Avlee 650 minimalizuje wieloetapowe, manualne procesy w trakcie identyfikacji. Ma parametry nieosiągalne dla innych metod wykorzystywanych w branży kosmetycznej. To jedyne takie rozwiązanie na rynku – komentuje Wronecki.
Oprócz Avlee 650, spółka prowadzi prace optymalizacyjne także nad innymi urządzeniami: Quantica 500 – automatycznie i szybciej zlicza kolonie mikroorganizmów w analizach ilościowych (trafi do sprzedaży w tym roku i zastąpi ręczne przeliczanie kolonii bakterii); InoMate 100k – służy do automatycznego posiewu redukcyjnego (zarówno klasycznego, jak i spiralnego). Bioavlee przeprowadza właśnie testy licznika kolonii w warunkach laboratoryjnych u kilku producentów, a wybrani dystrybutorzy rozpoczęli sprzedaż urządzenia.
Rynek kosmetyczny zdaje się ciągle nienasycony. Według Research&Markets w 2020 r. jego wartość podskoczy do 675 mld USD. Swój istotny wkład w tę sumę ma także polski złoty. Tylko w 2016 r. wartość naszego rodzimego rynku oscylowała wokół 16 mld PLN*. Oznacza to, że w ciągu 15 lat Polska branża kosmetyczna awansowała na 6. miejsce w europejskim rankingu, ustępując miejsca tylko największym europejskim gospodarkom.
Bioavlee – spółka biotechnologiczna powstała w 2014 r. we Wrocławiu, twórca nowoczesnych urządzeń laboratoryjnych. W swoim portfolio Bioavlee aktualnie ma prototypy 3 urządzeń umożliwiające przeprowadzenie szybszej i tańszej analizy mikroorganizmów w laboratorium. Jeszcze w tym roku rozpocznie się sprzedaż licznika kolonii Quantica 500, w 2019 r. na rynku pojawi się urządzenie do automatycznego posiewu (Innomate 100K). Na początku 2020 r. spółka planuje wprowadzić do sprzedaży Avlee 650 – system do identyfikacji mikroorganizmów oparty na opatentowanej metodzie dyfrakcji laserowej. Więcej na http://Bioavlee.com.