Jad węża będzie lekarstwem?

Biotechnologia medyczna Medycyna

Irlandzki startup Celtic Biotech koncentruje się na wykorzystaniu jadu węża w poszukiwaniu nowej metody leczenia nowotworów. Mimo że jad często kojarzą się z jego toksycznością, zawiera również składniki, które mogą być używane w terapii.

Na świecie zidentyfikowano ponad 100,000 gatunków zwierząt jadowitych. Jad, który produkują składa się z różnorodnych molekuł o potencjale farmakologicznym, w tym białek, peptydów i enzymów o konkretnych właściwościach biologicznych. Celtic Biotech rozwija terapie bazujące na białkach jadu węży, mając na celu opracowanie skutecznej metody leczenia zaawansowanych nowotworów.

Firma, założona przez braci Paula i Johna Reidów, prowadzi badania nad kandydatem na lek o nazwie CB-24, wyizolowanym z jadu południowoamerykańskiego grzechotnika Crotalus durissus terrificus. CB-24 jest toksyczny dla wielu linii komórkowych nowotworów i wykazuje obiecującą skuteczność.

CB-24 niszczy komórki nowotworowe, jednocześnie omijając zdrowe. W badaniach przedklinicznych lek wykazał skuteczność w hamowaniu wzrostu różnych rodzajów nowotworów.

Chociaż wykorzystywanie jadu w terapii nie jest nowym pomysłem, Celtic Biotech jest jednym z niewielu przedsiębiorstw, które prowadzą badania kliniczne w tym temacie.

Na podstawie: Meet the startup developing novel cancer therapies from snake venom crotoxin