MOST Wiedzy to świetne narzędzie do promowania swojego dorobku naukowego

Zdajemy sobie sprawę, że w naszym kraju coraz większą popularnością cieszy się współpraca między środowiskiem akademickim a przedsiębiorcami. Z naszych obserwacji wynika jednak, że brakuje odpowiednich narzędzi, które mogą ułatwić nawiązywanie takich relacji. MOST Wiedzy to portal, który ma wypełnić tę lukę i połączyć świat nauki z biznesem. Jest to również doskonałe narzędzie dla każdego naukowca, który chce wypromować swój dorobek.

Za stworzenie tego rozwiązania odpowiada Politechnika Gdańska. Cel projektu jest prosty i ma pomóc w promocji polskiej nauki. MOST Wiedzy jest platformą, której zadaniem jest łączenie świata nauki i biznesu. Dostępna jest bezpłatnie z każdego urządzenia. Na portalu można znaleźć stale aktualizowaną wiedzę. Od startu projektu udostępnionych zostało ponad 1000 pełnych treści publikacji naukowych. Zostały przygotowane szczegółowe opisy laboratoriów i sprzętu badawczego. Powstała również oferta dopasowana do potrzeb przedsiębiorców. Na portalu znajdziemy informację o innowacyjnych rozwiązaniach, patentach i kierunkach rozwoju tematów badawczych poszczególnych pracowników naukowych, m.in. Politechniki Gdańskiej. Prowadzone są również rozmowy z innymi polskimi uczelniami, które chciałyby dołączyć do projektu.

– Projekt otrzymał w ostatnim czasie kilka nagród, ale wiemy, że jesteśmy dopiero na początku drogi, którą sobie zaplanowaliśmy. Nasz cel jest ambitny, ponieważ chcemy dostarczyć polskim naukowcom narzędzie, które pomoże im się szybciej rozwijać dzięki możliwości nawiązywania współpracy ze światem biznesu. Właśnie wprowadzamy szczegółową ofertę naszych laboratoriów i zespołów badawczych, z których usług mogą skorzystać przedsiębiorcy – mówi dr inż. Paweł Lubomski, dyrektor Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej i kierownik projektu MOST Wiedzy.

Projekt cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Naukowcy zakładają profile, na których prezentują swój dorobek. Stale powiększa się również baza pełnych treści publikacji, a przedsiębiorcy mają dostęp do coraz bogatszej oferty biznesowej. Warto podkreślić, że MOST Wiedzy pomaga naukowcom w pozycjonowaniu ich dorobku w znanej na całym świecie wyszukiwarce naukowej Google Scholar. Już teraz część ruchu na portalu pochodzi spoza Polski, dlatego liczymy na wzrost nawiązywanych współpracy międzynarodowej.

Z portalu korzysta na co dzień wielu studentów i doktorantów, którzy w ten sposób mają zapewniony bezpłatny dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy. Jesteśmy pewni, że to właśnie łatwy dostęp do wiedzy może przyczynić się do rozwoju innowacyjności w Polsce. Do tej pory na innowacyjne rozwiązania mogły pozwolić sobie duże przedsiębiorstwa, które dysponowały wysokimi budżetami. Jednak dzięki łatwiejszemu nawiązywaniu współpracy na styku nauka-biznes, wprowadzanie innowacji do firm stanie się dużo szybsze i tańsze.

MOST Wiedzy to świetne narzędzie dla każdego naukowca, który chciałby wypromować swój dorobek. Zakładając Profil Naukowy można w przejrzysty i zrozumiały sposób pokazać to, nad czym się obecnie pracuje. Dzięki temu biznes ma szansę nas znaleźć i nawiązać współpracę. Profil Naukowy można dostosować do własnych preferencji. Można dodawać tam różne multimedia (zdjęcia, filmy, prezentacje), a także utworzyć własne zakładki. Każdy naukowiec może założyć swój profil bezpłatnie, wystarczy zalogować się za pomocą swojego identyfikatora ORCID. Istnieje też możliwość automatycznego importu swoich prac.

Warto sprawdzić możliwości portalu MOST Wiedzy. Wystarczy z dowolnego urządzenia wejść na stronę mostwiedzy.pl i korzystać z katalogu wiedzy lub inteligentnej wyszukiwarki. Warto również założyć Profil Naukowy, aby sprawdzić możliwości promowania własnego dorobku.

Projekt Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – MOST Wiedzy współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.