Słodziki

Słodziki są dodawane do pasz, którymi karmione są świnie. Zwiększają one apetyt, który jest ważny na etapie tuczenia tych zwierząt. Słodziki przyśpieszają przyrost masy. Gdy organizm dostaje sygnał, że „coś słodkiego” pojawiło się w przewodzie pokarmowym, wysepki beta Langerhansa trzustki zaczynają produkować insulinę. Zwiększona produkcja tego hormonu stymuluje szybkie wykorzystywanie glukozy przez komórki (przyspieszenie utleniania). Organizm pobudza syntezę glikogenu w wątrobie i mięśniach. Dochodzi do skomplikowanej biochemicznej zamiany glukozy na tłuszcze i białka. Po pewnym czasie spada poziom cukru we krwi i ponownie pojawia się uczucie głodu.

Insulina działa antagonistycznie w stosunku do glukagonu. Hormony te działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego podobnie jak parathormon i kalcytonina, które regulują poziom wapnia we krwi.

Na podstawie znajomości tych prostych zasad biochemii organizmów Amerykanie ponad 10 lat temu zaczęli stosować słodziki jako dodatek do pasz. Także w rozporządzeniach Unii Europejskiej dotyczących pasz można znaleźć na ten temat ciekawe informacje.

Jeżeli produkty reklamowane są jako te, które nie zawierają białego cukru, nie oznacza to, że nie zawierają innych związków tego typu. W takich reklamach producenci chcą najczęściej powiedzieć, że ich produkty nie zawierają cukru buraczanego czy trzcinowego, czyli najpopularniejszych odmian cukrów jadalnych spożywanych na świecie, odwracając w ten sposób uwagę od innych dodatków słodzących. Trzeba jednak wiedzieć, że jest wiele słodzików, zarówno tych naturalnych, jak i otrzymywanych syntetycznie.

Często produkty light zawierają, np. aspartam. Aspartam to ester metylowy czyli organiczny związek chemiczny należący do grupy słodzików – intensywnych środków słodzących. Można go odnaleźć na coca–coli light pod kodem – E 951, a także w paszach dla zwierząt.

Autorką artykułu jest A. Zys

Więcej na ten temat:
http://diabetica.pl/sodziki.html
http://magicsport.pl/news/zdrowie/slodziki,na,cenzurowanym,N26.html